kwi 4, 2020 | Nagrody | 0 komentarzy

Wojtek z nagrodą Żółtej Ciżemki

Nagrody | 0 komentarzy

Autor: Justyna Zimna

Kategoria: Nagrody

„Wojtek. Żołnierz bez munduru”, wyjątkowy niedźwiedź, którego niezwykłą wędrówkę z Armią generała Andersa opisała Eliza Piotrowska, uhonorowany został Nagrodą Żółtej Ciżemki przyznawaną przez Bibliotekę Kraków dla najpiękniejszych i najwartościowszych książek dla dzieci.

O nagrodzie Żółtej Ciżemki:

Nagroda Żółtej Ciżemki, organizowana przez Bibliotekę Kraków, ma na celu uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników. Pragniemy, by poprzez nasze działania doceniona została twórczość rodzimych autorów i ilustratorów, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym przynosić im intelektualną, emocjonalną i estetyczną przyjemność z obcowania ze światem dobrej książki.

Eliza Piotrowska „Wojtek. Żołnierz bez munduru”, Wydawnictwo św. Wojciecha, Poznań 2017

(…) Wojtek, żołnierz bez munduru, to najsławniejszy niedźwiedź na świecie. Książka o nim należy do serii edukacyjnych w najlepszym znaczeniu tego słowa. Uczy historii, ale i właściwych postaw, zachowań i reakcji. Na tekst książki składa się pierwszoosobowa narracja niedźwiadka żołnierza, świadka prawdziwych zdarzeń, który przytacza zapamiętane dialogi i monologi postaci. Narracja naśladuje mowę Wojtka poprzez krótkie i zdania; można się domyślać, że ton głosu jest chrapliwy jak to u niedźwiedzi bywa. Tytuły rozdziałów równie krótkie, najczęściej jednosłowne, są wyraziste i znaczące: Tata, Złość, Monte Casino, Pamięć… Pierwszy rozdział zaczyna się od słów: Mam na imię Wojtek, które skierowane są do czytelników. Ostatni rozdział kończą te same słowa, tym razem skierowane do kolegów niedźwiedzi w edynburskim ZOO. To znakomita rama opowieści! Przedstawione zdarzenia pełne przygodowych napięć, ale i faktów, uzupełnia obrazowa mapka ukazująca wojenny szlak Armii Andersa. Słowniczek składający się z ośmiu haseł wyjaśnia co potrzeba. (…).

 

Całość dziełka jest wyjątkowo udana. Moim zdaniem stanowi wzór dobrej książeczki dla dzieci, która zaprasza je do zabawy: pooglądaj obrazki, posłuchaj, przeczytaj, pokaż jak misiu chodzi, dowiedz się o ważnych faktach z czasu II wojny światowej, zaglądnij do słowniczka i popatrz na mapę, wybierz się do parku Jordana w Krakowie i oglądnij pomnik dzielnego Wojtka… Możesz nawet podarować kamiennemu niedźwiadkowi kwiatek lub objechać tryumfalnie ten pomnik na rowerku, uciesz się, że przeżyłeś wspaniałą przygodę literacką i pomartw się troszkę losem misia, który musiał zostać w szkockim ZOO.

Z tych wszystkich powodów książka ta zasługuje na nagrodę za tekst literacki i oprawę plastyczną autorstwa Elizy Piotrowskiej. I na koniec ważna sprawa: książka Piotrowskiej została wydana w roku 2017, trafiła do konkursu Nagrody Żółtej Ciżemki i otrzymała najwyższe wyróżnienie – I miejsce w konkursie w roku 2018 w stulecie Niepodległości Polski. Brawo!

[Fragment laudacji prof. Alicji Baluch, członka Kapituły Nagrody]

Czytaj więcej

czytaj więcej

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.